XV. všesokolský slet 1.–6. 7. 2012

Sokolský slet byl pro mě neobyčejným zážitkem. Při nácviku jsem poznala mnoho zajímavých žen a společný pobyt nám umožnil vytvořit nová kamarádství a poznat ducha Sokola. Nejvíc se mi líbí, že Sokol nepreferuje určitou skupinu lidí, ale sdružuje všechny věkové kategorie od nejmenších dětí po nejstarší seniory. Nevybírá lidi, kteří si „můžou dovolit“ sportovat, protože cvičit může každý, kdo chce, bez ohledu na to, jestli je bohatý nebo nikoliv. Obdivuji vlastnosti, které jsou pro Sokola charakteristické – družnost, disciplína, kamarádství, organizovanost, ochota pomáhat si. Pobyt v Praze jsme si plně vychutnávaly od první chvíle po přijetí. Návštěvy všech možných akcí, organizovaných Sokolem i jiné. V nedělním průvodu Prahou mně dojímaly reakce sokolských seniorů na ulicích Prahy, kteří lemovali průvod, zdravili, mávali, zpívali. Nezapomenu odpolední mši v chrámu sv. Víta celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou, večerní lampionový průvod od sokolského Tyršova domu na Petřín. Dostaly jsme se i na slavnostní Galavečer v Holešovicích – nádherný zážitek. Vystoupení našich i zahraničních cvičenců sklidilo velký potlesk. Absolvovaly jsme návštěvy historických památek, procházky Vyšehradem a krásnou Prahou. Společné bydlení ve třídách základní školy a spaní na zemi, kdy se mi to může přihodit? Připomínalo mi to dětství a tábory. Týdenní pobyt v Praze vyvrcholil dvěma vystoupeními, ve čtvrtek a v pátek. Těm předcházely nácviky nástupů a skladeb na stadionu Slávie v Synot Tip aréně – stadion Eden. Počet nácviků a projíždění programu se stupňoval, tak jak se blížil termín vystoupení. Postávání a čekání na nástupišti ve velkém vedru patřilo k nejnáročnější části pobytu. Zase musím obdivovat Věrnou gardu, seniory, kterým déšť ani sluníčko nezpůsobilo zmatek v rovných řadách. Taky si nejvíc odnesli vydatný déšť ve čtvrtek večer na překrásném slavnostním zahájení I. programu Sletu a pak úplně promočeni zahájili přehlídku předvedením své skladby. Na páteční předvedení II. programu už sluníčko bylo taky zvědavé a rozzářilo stadion a úsměvy na našich tvářích. Vystoupení znamenalo pro nás obrovský zážitek. Prvotní obavy vystřídalo nadšení a mimořádnou zkušenost, která se nedá nikde jinde zažít. Nikdo z nás by nechtěl chybět na dalším Sletu! Proto následovala výměna kontaktů a plánujeme další setkávání. Těšíme se na další nácvik. Prozatím nám kromě vzpomínek a pohlazení na duši zůstanou fotografie a DVD.

Dagmar Erbáková, cvičenka skladby Česká suita