Fotogalerie

Šibřinky 6.12.2014 maškarní ples

NĚCO Z HISTORIE ŠIBŘINEK
Chtěli byste vědět, co vlastně znamená slovo šibřinky? Třeba Vám postačí definice z Ottova naučného slovníku:

„Šibřinky – v staré mluvě české (z napodobení vrabčího hlasu) tolik jako frašky, žerty, šašky neb kudrlinky. Jinřichem Fügnerem použito k pojmenování veselých maškarních zábav sokolských, jež r. 1865 poprvé v Sokolovně pražské byly uspořádány“

To bylo tak: Miroslav Tyrš chtěl v Praze uspořádat ples. Jménem Sokola Pražského podal k rakousko-uherskému úřadu žádost a ten ji zamítl. Sokolové žádný ples organizovat nebudou. Tyrš na chvíli své heslo „Přelez, přeskoč, ale nepodlez“ dočasně rozšířil o dovětek: „Někdy obejíti můžeš“. Když byl ples zakázaný, nazval společenské veselí s hudbou a tancem jinak. V Jungmannově slovníku zjistil, že málo známé slovo šibřiti znamená žertovat. Vyhlásil proto sokolské šibřinky a takové veselé taneční zábavě s karnevalovými maskami úředníci razítko dali.

První šibřinky se konaly v únoru 1865 jako začátek slavných sokolských bálů v první vlastní sokolovně, která byla otevřena v r. 1863. Dr. Tyrš zahájil ples polonézou. Dále se tančila beseda a dobově oblíbená mazurka. Vstupenky do prvních šibřinek překvapily každého. Četly se totiž od pravé strany do leva. Písmena vytištěna nahoře v pravém rohu J a F prozrazovala začáteční písmena jména starosty Sokola, Jindřicha Fügnera.

Každým rokem byl vyhlášen námět, pod kterým se šibřinky konaly. Tak pro rok 1873 to byl cirkus, 1874 světová výstava, 1875 selská svatba, 1876 Olymp, 1877 cesta kolem světa, 1878 Praha při měsíčku, 1879 zahrada, 1880 dětský svět, 1881 slet všesokolský, 1882 středověk……..
Roku 1890 byly pořádány šibřinky jubilejní, po 25 letech, na téma: masopustní radovánky na dvoře krále Jiřího z Poděbrad na Hradě pražském.

Pražské sokolské šibřinky se rozšířily pochopitelně i do jednot mimopražských. Tak v r. 1911 byl v Rakovníku podle vycházejícího šibřinkového listu námět: ve slovanských mořských lázních. Na pozvánkách bylo také napsáno: „ Nechť letos se veselíme naposled pod cizím krovem, nechť veselý ruch příštích šibřinek rozproudí se ve vlastní naší sokolovně.“
Sokolovna byla otevřena 13. června 1914.

Odkazy:

SOKOL-ČOS

SOKOL

Župa Budečská

Lokša PrePress

7249752